Höstterminen 2024
Antagningspoäng — HT2024
| Urval | BI | BII | HP | SA | BF |
|---|---|---|---|---|---|
| Urval 1 | 20.16 | 19.96 | 1.25 | - | 4.0 |
| Urval 2 | 19.58 | 19.96 | 1.20 | - | 4.0 |
Höstterminen år 2024 hade Journalistprogrammet - kandidatprogram vid Stockholms universitet antagningspoängen 20.16 i urvalsgrupp BI, 19.96 i urvalsgrupp BII, 1.25 i urvalsgrupp HP, 4.0 i urvalsgrupp BF för Urval 1. 19.58 i urvalsgrupp BI, 19.96 i urvalsgrupp BII, 1.20 i urvalsgrupp HP, 4.0 i urvalsgrupp BF, 200 i urvalsgrupp 60 för Urval 2.
Ingen jämförelsedata tillgänglig för andra universitet.
BII: Gymnasiebetyg med komplettering
HP: Högskoleprovet
SA: Sen anmälan
BF: Studieomdöme från folkhögskola
Åldersfördelning — HT2024
| Id | Typ | Namn | Hogskola_universitet | Anmalningsalternativ | Antagningsomgang | Urval | Antagna_under_25 | Reserver_under_25 | Antagna_25_34 | Reserver_25_34 | Antagna_over_34 | Reserver_over_34 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22936 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18020 | HT2024 | aldersfordelning_urval1 | 69 | 466 | 12 | 98 | 4 | 20 |
Åldersfördelning för Urval 1
Under 25 år
Mellan 25-34 år
Över 34 år
| Urval | Antagna under 25 | Reserver under 25 | Antagna 25-34 | Reserver 25-34 | Antagna över 34 | Reserver över 34 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Urval 1 | 69 | 466 | 12 | 98 | 4 | 20 |
Könsfördelning — HT2024
| Id | Typ | Namn | Hogskola_universitet | Anmalningsalternativ | Antagningsomgang | Urval | Antagna_man | Reserver_man | Antagna_kvinnor | Reserver_kvinnor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23886 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18020 | HT2024 | konsfordelning_urval1 | 34 | 198 | 51 | 386 |
| 26238 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18020 | HT2024 | konsfordelning_urval2 | 27 | 89 | 48 | 171 |
Könsfördelning för Urval 1
Antagna
Reserver
Könsfördelning för Urval 2
Antagna
Reserver
| Urval | Antagna män | Reserver män | Antagna kvinnor | Reserver kvinnor |
|---|---|---|---|---|
| Könsfördelning för Urval 1 | 34 | 198 | 51 | 386 |
| Könsfördelning för Urval 2 | 27 | 89 | 48 | 171 |
Reserver & Antagna — HT2024
| Id | Typ | Namn | Hogskola_universitet | Anmalningsalternativ | Antagningsomgang | Urval | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22936 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18020 | HT2024 | reserver_antagna_urval1 | 85 | 584 |
| 26646 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18020 | HT2024 | reserver_antagna_urval2 | 75 | 260 |
Reserver & Antagna för Urval 1
Reserver & Antagna för Urval 2
| Urval | Antagna | Reserver |
|---|---|---|
| Reserver & Antagna för Urval 1 | 85 | 584 |
| Reserver & Antagna för Urval 2 | 75 | 260 |
aldersfordelning_sokande — HT2024
| Id | Typ | Namn | Hogskola_universitet | Anmalningsalternativ | Antagningsomgang | Urval | Sokande_under_25 | Sokande_25_34 | Sokande_over_34 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13850 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18020 | HT2024 | aldersfordelning_sokande | 1072 | 216 | 48 |
konsfordelning_sokande — HT2024
| Id | Typ | Namn | Hogskola_universitet | Anmalningsalternativ | Antagningsomgang | Urval | Sokande_man | Sokande_kvinnor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13850 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18020 | HT2024 | konsfordelning_sokande | 464 | 872 |
generell_statistik_sokande — HT2024
| Id | Typ | Namn | Hogskola_universitet | Anmalningsalternativ | Antagningsomgang | Urval | Sokande_forsta_hand | Sokande_totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13850 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18020 | HT2024 | generell_statistik_sokande | 299 | 1336 |
Statistik över sökande — HT2024
Åldersfördelning
| Urval | Sökande under 25 | Sökande 25-34 | Sökande över 34 |
|---|---|---|---|
| Urval 1 & 2 | 1072 | 216 | 48 |
Könsfördelning
| Urval | Sökande män | Sökande kvinnor |
|---|---|---|
| Urval 1 & 2 | 464 | 872 |
Generell statistik
| Urval | Sökande första hand | Sökande totalt |
|---|---|---|
| Urval 1 & 2 | 299 | 1336 |
Höstterminen 2023
Antagningspoäng — HT2023
| Urval | BI | BII | HP | SA | BF |
|---|---|---|---|---|---|
| Urval 1 | 20.42 | 20.22 | 1.25 | - | 4.0 |
| Urval 2 | 20.05 | 19.97 | 1.25 | - | 4.0 |
Höstterminen år 2023 hade Journalistprogrammet - kandidatprogram vid Stockholms universitet antagningspoängen 20.42 i urvalsgrupp BI, 20.22 i urvalsgrupp BII, 1.25 i urvalsgrupp HP, 4.0 i urvalsgrupp BF för Urval 1. 20.05 i urvalsgrupp BI, 19.97 i urvalsgrupp BII, 1.25 i urvalsgrupp HP, 4.0 i urvalsgrupp BF för Urval 2.
Ingen jämförelsedata tillgänglig för andra universitet.
BII: Gymnasiebetyg med komplettering
HP: Högskoleprovet
SA: Sen anmälan
BF: Studieomdöme från folkhögskola
Åldersfördelning — HT2023
| Id | Typ | Namn | Hogskola_universitet | Anmalningsalternativ | Antagningsomgang | Urval | Antagna_under_25 | Reserver_under_25 | Antagna_25_34 | Reserver_25_34 | Antagna_over_34 | Reserver_over_34 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13228 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18203 | HT2023 | aldersfordelning_urval1 | 66 | 422 | 14 | 116 | 5 | 25 |
| 16864 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18203 | HT2023 | aldersfordelning_urval2 | 56 | 194 | 15 | 48 | 4 | 14 |
Åldersfördelning för Urval 1
Under 25 år
Mellan 25-34 år
Över 34 år
Åldersfördelning för Urval 2
Under 25 år
Mellan 25-34 år
Över 34 år
| Urval | Antagna under 25 | Reserver under 25 | Antagna 25-34 | Reserver 25-34 | Antagna över 34 | Reserver över 34 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Urval 1 | 66 | 422 | 14 | 116 | 5 | 25 |
| Urval 2 | 56 | 194 | 15 | 48 | 4 | 14 |
Könsfördelning — HT2023
| Id | Typ | Namn | Hogskola_universitet | Anmalningsalternativ | Antagningsomgang | Urval | Antagna_man | Reserver_man | Antagna_kvinnor | Reserver_kvinnor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13228 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18203 | HT2023 | konsfordelning_urval1 | 32 | 199 | 53 | 364 |
| 16864 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18203 | HT2023 | konsfordelning_urval2 | 30 | 92 | 45 | 164 |
Könsfördelning för Urval 1
Antagna
Reserver
Könsfördelning för Urval 2
Antagna
Reserver
| Urval | Antagna män | Reserver män | Antagna kvinnor | Reserver kvinnor |
|---|---|---|---|---|
| Könsfördelning för Urval 1 | 32 | 199 | 53 | 364 |
| Könsfördelning för Urval 2 | 30 | 92 | 45 | 164 |
Reserver & Antagna — HT2023
| Id | Typ | Namn | Hogskola_universitet | Anmalningsalternativ | Antagningsomgang | Urval | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13228 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18203 | HT2023 | reserver_antagna_urval1 | 85 | 563 |
| 16864 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18203 | HT2023 | reserver_antagna_urval2 | 75 | 256 |
Reserver & Antagna för Urval 1
Reserver & Antagna för Urval 2
| Urval | Antagna | Reserver |
|---|---|---|
| Reserver & Antagna för Urval 1 | 85 | 563 |
| Reserver & Antagna för Urval 2 | 75 | 256 |
aldersfordelning_sokande — HT2023
| Id | Typ | Namn | Hogskola_universitet | Anmalningsalternativ | Antagningsomgang | Urval | Sokande_under_25 | Sokande_25_34 | Sokande_over_34 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 8675 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18203 | HT2023 | aldersfordelning_sokande | 988 | 251 | 60 |
konsfordelning_sokande — HT2023
| Id | Typ | Namn | Hogskola_universitet | Anmalningsalternativ | Antagningsomgang | Urval | Sokande_man | Sokande_kvinnor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 8675 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18203 | HT2023 | konsfordelning_sokande | 459 | 840 |
generell_statistik_sokande — HT2023
| Id | Typ | Namn | Hogskola_universitet | Anmalningsalternativ | Antagningsomgang | Urval | Sokande_forsta_hand | Sokande_totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 8675 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18203 | HT2023 | generell_statistik_sokande | 315 | 1299 |
Statistik över sökande — HT2023
Åldersfördelning
| Urval | Sökande under 25 | Sökande 25-34 | Sökande över 34 |
|---|---|---|---|
| Urval 1 & 2 | 988 | 251 | 60 |
Könsfördelning
| Urval | Sökande män | Sökande kvinnor |
|---|---|---|
| Urval 1 & 2 | 459 | 840 |
Generell statistik
| Urval | Sökande första hand | Sökande totalt |
|---|---|---|
| Urval 1 & 2 | 315 | 1299 |
Höstterminen 2022
Antagningspoäng — HT2022
| Urval | BI | BII | HP | SA | BF |
|---|---|---|---|---|---|
| Urval 1 | 20.73 | 20.83 | 1.35 | - | 4.0 |
| Urval 2 | 20.21 | 20.50 | 1.25 | - | 4.0 |
Höstterminen år 2022 hade Journalistprogrammet - kandidatprogram vid Stockholms universitet antagningspoängen 20.73 i urvalsgrupp BI, 20.83 i urvalsgrupp BII, 1.35 i urvalsgrupp HP, 4.0 i urvalsgrupp BF för Urval 1. 20.21 i urvalsgrupp BI, 20.50 i urvalsgrupp BII, 1.25 i urvalsgrupp HP, 4.0 i urvalsgrupp BF för Urval 2.
Ingen jämförelsedata tillgänglig för andra universitet.
BII: Gymnasiebetyg med komplettering
HP: Högskoleprovet
SA: Sen anmälan
BF: Studieomdöme från folkhögskola
Åldersfördelning — HT2022
| Id | Typ | Namn | Hogskola_universitet | Anmalningsalternativ | Antagningsomgang | Urval | Antagna_under_25 | Reserver_under_25 | Antagna_25_34 | Reserver_25_34 | Antagna_over_34 | Reserver_over_34 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3617 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18111 | HT2022 | aldersfordelning_urval1 | 54 | 435 | 13 | 126 | 3 | 28 |
| 7302 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18111 | HT2022 | aldersfordelning_urval2 | 52 | 175 | 11 | 61 | 2 | 14 |
Åldersfördelning för Urval 1
Under 25 år
Mellan 25-34 år
Över 34 år
Åldersfördelning för Urval 2
Under 25 år
Mellan 25-34 år
Över 34 år
| Urval | Antagna under 25 | Reserver under 25 | Antagna 25-34 | Reserver 25-34 | Antagna över 34 | Reserver över 34 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Urval 1 | 54 | 435 | 13 | 126 | 3 | 28 |
| Urval 2 | 52 | 175 | 11 | 61 | 2 | 14 |
Könsfördelning — HT2022
| Id | Typ | Namn | Hogskola_universitet | Anmalningsalternativ | Antagningsomgang | Urval | Antagna_man | Reserver_man | Antagna_kvinnor | Reserver_kvinnor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3617 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18111 | HT2022 | konsfordelning_urval1 | 29 | 186 | 41 | 403 |
| 7302 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18111 | HT2022 | konsfordelning_urval2 | 25 | 84 | 40 | 166 |
Könsfördelning för Urval 1
Antagna
Reserver
Könsfördelning för Urval 2
Antagna
Reserver
| Urval | Antagna män | Reserver män | Antagna kvinnor | Reserver kvinnor |
|---|---|---|---|---|
| Könsfördelning för Urval 1 | 29 | 186 | 41 | 403 |
| Könsfördelning för Urval 2 | 25 | 84 | 40 | 166 |
Reserver & Antagna — HT2022
| Id | Typ | Namn | Hogskola_universitet | Anmalningsalternativ | Antagningsomgang | Urval | Antagna | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3617 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18111 | HT2022 | reserver_antagna_urval1 | 70 | 589 |
| 7302 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18111 | HT2022 | reserver_antagna_urval2 | 65 | 250 |
Reserver & Antagna för Urval 1
Reserver & Antagna för Urval 2
| Urval | Antagna | Reserver |
|---|---|---|
| Reserver & Antagna för Urval 1 | 70 | 589 |
| Reserver & Antagna för Urval 2 | 65 | 250 |
aldersfordelning_sokande — HT2022
| Id | Typ | Namn | Hogskola_universitet | Anmalningsalternativ | Antagningsomgang | Urval | Sokande_under_25 | Sokande_25_34 | Sokande_over_34 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3539 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18111 | HT2022 | aldersfordelning_sokande | 962 | 284 | 59 |
konsfordelning_sokande — HT2022
| Id | Typ | Namn | Hogskola_universitet | Anmalningsalternativ | Antagningsomgang | Urval | Sokande_man | Sokande_kvinnor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3539 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18111 | HT2022 | konsfordelning_sokande | 453 | 852 |
generell_statistik_sokande — HT2022
| Id | Typ | Namn | Hogskola_universitet | Anmalningsalternativ | Antagningsomgang | Urval | Sokande_forsta_hand | Sokande_totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3539 | Program | Journalistprogrammet - kandidatprogram | Stockholms universitet | SU-18111 | HT2022 | generell_statistik_sokande | 302 | 1305 |
Statistik över sökande — HT2022
Åldersfördelning
| Urval | Sökande under 25 | Sökande 25-34 | Sökande över 34 |
|---|---|---|---|
| Urval 1 & 2 | 962 | 284 | 59 |
Könsfördelning
| Urval | Sökande män | Sökande kvinnor |
|---|---|---|
| Urval 1 & 2 | 453 | 852 |
Generell statistik
| Urval | Sökande första hand | Sökande totalt |
|---|---|---|
| Urval 1 & 2 | 302 | 1305 |